Wykonałaś makijaż permanentny i martwisz się, że efekt nie jest taki, jak oczekiwałaś? Nie ma powodu do obaw! Przed Tobą jeszcze gojenie się i wchłaniania barwnika, dopiero po skończeniu tych procesów pojawi się ostateczny efekt. Co więc warto wiedzieć na temat gojenia makijażu permanentnego, aby mieć pewność, że ten proces przebiega prawidłowo?
Jak długo trwa gojenie makijażu permanentnego?
Gojenie makijażu permanentnego i osiadanie pigmentu w skórze trwa ok. 6-8 tygodni, ale u każdego przebiega inaczej. Na ten proces wpływ ma wiele czynników, m.in. wiek, rodzaj oraz stan cery, a także metoda pigmentowania. Jeżeli będziemy prawidłowo pielęgnować skórę, to znacznie przyspieszymy ten proces.Warto jednak pamiętać, że makijażu permanentnego nie należy wykonywać w czasie ważnych życiowych wydarzeń ani przed podróżami. Decyzja o nim powinna być dobrze przemyślana i starannie zaplanowana.Nie możemy też zapominać, że właściwe postępowanie po wykonaniu makijażu permanentnego ma wpływ na jego rezultaty oraz trwałość. Niestety czasem pojawiają się pewne reakcje skóry mogące wzbudzać niepokój. W takiej sytuacji najlepiej udać się na konsultację do osoby, która wykonywała zabieg.
Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?
W wyniku pigmentacji następuje podrażnienie skóry. Przez pierwsze 3 dni obszar poddawany zabiegowi jest raną. Pojawia się na nim zaczerwienienie, opuchnięcie, swędzenie, a także uczucie napięcia. Miejsce poddane zabiegowi może być też obolałe i bardziej wrażliwej niż zazwyczaj.Wszystkie te dolegliwości powinny zniknąć w ciągu kilku/kilkunastu godzin.W tym czasie efekt makijażu permanentnego jest przerysowany, ale nie należy się martwić. Widzimy bowiem jedynie pigment w naskórku i nie jest to rezultat końcowy.
Jaki jest stan skóry przez kolejne dni?
W ciągu 3-7 dni dochodzi do keratynizacji, czyli rogowacenia skóry. W tym czasie pojawiają się strupki. Nie jest to dolegliwość, która powinna nas zmartwić, ponieważ to naturalny proces gojenia skóry. Po kilku/kilkunastu dniach strupkisame odpadną– bezwzględnie należy unikać ich zdrapywania. Jeżeli zaczniemy w nie ingerować, to możemy popsuć efekt makijażu, a nawet doprowadzić do mikrouszkodzeń na skórze lub blizn. W tym czasie makijaż staje się też bledszy, ponieważ pigment się stabilizuje. Proces ten trwa do 4 tygodni, a wtedy należy wykonać dopigmentowanie, czyli drugą część zabiegu. Wówczas nie jest poprawiany kształt, a jedynie wzmacniany pigment. Następnie proces gojenia skóry zaczyna się od nowa, ale po jego zakończeniu makijaż permanentny jest już gotowy.
Jak postępować, aby gojenie przebiegało prawidłowo?
Bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po wykonaniu makijażu permanentnego. Dzięki temu gojenie przebiegnie prawidłowo, a rezultat będzie doskonały. Przede wszystkim nie można drapać, trzeć, ani dotykać miejsca poddawanego zabiegowi. W żadnym wypadku nie można też zrywać strupków. Bardzo ważna jest też prawidłowa pielęgnacja zgodna ze wskazaniami linergistki. Najlepiej brwi goić na „sucho” tzn. bez stosowania maści. Natomiast jeśli przeszkadza nam napięcie skóry lub swędzenie możemy w drugiej dobie posmarować miejsce pigmentacji maścią Alantan +. Należy też używać jedynie rekomendowanych przez specjalistę produktów. Nie wolno również korzystać z basenu, sauny, solarium oraz spa przez 2 tygodnie po wykonaniu zabiegu. W tym czasie należy też unikać słońca.Po zakończeniu procesu gojenia również należy starannie pielęgnować skórę. Nie można doprowadzić do przesuszenia i powinno się stosować specjalne kremy ochronne. Warto też pamiętać, że na dobrze odżywionej i nawilżone skórze, makijaż permanentny prezentuje się lepiej, a rezultat utrzymuje się dłużej.